Dick Tulp | Fine arts painter & Teacher
  • HOME
  • PORTRAITS
  • OTHER THEMES
  • SCULPTURES
  • COMMISSIONS
  • SALE
  • OPEN ATELIER
  • BLOG
  • BIO
  • CONTACT

Workshops Portretschilderen alweer voorbij...

9/30/2015

0 Reacties

 
De laatste avonden van twee leerzame en druk bezochte workshops portretschilderen zitten er op. De workshops waren erop gericht het portret op te vatten als een vorm waar licht op valt en waarin schaduwen ontstaan, en waar je in zowel in de lichte als in de schaduwdelen verschillende toonwaarden ziet. Daarvoor moet je je een manier van kijken eigen maken die niet gemakkelijk is. Kijken als een kunstschilder zeg maar.

En dan ook nog een manier van werken, want je ziet enorm veel, maar je kunt niet alles tegelijk aanpakken. Eerst grote vlakken dus, dan pas stap voor stap detailleren en voortdurend de balans tussen toonwaarden en kleuren in de gaten houden.
​
Aan de resultaten kon je zien dat de schilders echt hun best deden om deze manier van kijken in de praktijk te brengen. Ongelooflijk boeiend is het iedere keer weer om te zien hoe elke schilder hetzelfde model in zijn eigen persoonlijke handschrift op een herkenbare manier weet weer te geven. Ik heb de werken van de laatste avond hieronder afgebeeld. Echt werk om trots op te zijn! Bedenk dat alle portretten in niet meer dan 7 kwartier gemaakt zijn en dat een aantal deelnemers weinig tot geen ervaring met portretten hadden!

Er bleek na afloop behoefte te zijn aan een vervolg waarin wat meer verdieping mogelijk was, zodat er apart  aandacht zou kunnen zijn voor perspectief, anatomie, kleuren mengen enz. Om die reden start ik in februari 2016 een cursus 'Portretschilderen in 10 lessen'. 


​Resultaten groep dinsdagavond: 
Foto
Richard door Marjoes
Foto
Richard door Jan-Dirk
Foto
Richard door Jan
Foto
Richard door Martha
Foto
Richard door Marja
Foto
Richard door Astrid
Foto
Richard door Wilma
Foto
Richard door Marieke
Foto
Richard door Judith
Foto
Richard door Kasja

Resultaten groep woensdagavond 
Foto
Sarah door Ada
Foto
Sarah door Miriam
Foto
Sarah door Femi
Foto
Sarah door Ria
Foto
Sarah door Anja
Foto
Sarah door Ank
Foto
Sarah door Thea
Foto
Sarah door Jopie
Foto
Sarah door Marjolein
0 Reacties

Intrigerende opdracht

9/10/2015

0 Reacties

 
Voor de zomer kreeg ik de eervolle opdracht een schilderij te maken van de Havenkom van Maassluis. Mijn opdrachtgevers waren bekend met mijn schilderij van de Monstersche Sluis, hier rechts afgebeeld, dat een ruim een jaar geleden verrassend populair bleek te zijn bij de bieders tijdens een openbare kunstveiling in Galerie Ritsart, georganiseerd om geld in te zamelen voor de restauratie en heropening van deze oude sluis.

In de sfeer van dat schilderij wilden mijn opdrachtgevers graag een schilderij dat de Maassluise havenkom met de Stadhuiskade zou laten zien, maar dan in de tijd dat de visserij nog een belangrijke motor van de Maassluise economie was. Het verzoek was om mij daarvoor te baseren op de hieronder afgebeelde historische ansichtkaart, die zij hadden ontdekt in het online collectiebank van de Historische Vereniging Maassluis. 
Picture
Picture
Het was een bijzonder intrigerende uitdaging die ik met beide handen aannam. De uitdaging bestond erin dat ik een situatie uit het verleden zou afbeelden als een beeld van nu, uitgevoerd in mijn eigen schilderstijl. Niet de ansichtkaart naschilderen, maar ontstijgen. Niet alle detailfriemeltjes overnemen, maar een wel een duidelijk herkenbare wereld creëren waar penseelstreken zichtbaar in mochten zijn. Het is balanceren op pittig niveau, kan ik je verzekeren. Met mijn opdrachtgevers sprak ik aanvankelijk af een aantal boten voor de Stadhuiskade weg te laten, zodat er wat meer water zichtbaar werd en het beeld minder druk zou zijn.
Later, bij een tussentijds bezoek, bleek de lange rechte en lege Stadhuiskade toch een minder gelukkige keuze, het beeld werd er eigenlijk saai van. Dus kwamen we overeen dat ik toch alle schepen erin zou schilderen.
Om los te kunnen komen van het ingekleurde plaatje van de ansichtkaart, heb ik mij in de eerste plaats afgevraagd in wat voor lichtomgeving ik de afbeelding wilde schilderen en ik koos voor een frisse voorjaarsmorgen met een stevige bries uit het Westen. Met de zon nog in het Oosten kon ik zo een mooi warm licht laten vallen op de huizen achter de Monstersche Sluis en achter de Wip. De Stadhuiskade kon daarmee contrasteren in een prachtig koel reflectielicht. De focus kwam daardoor automatisch te liggen op  de kade voor de oude Ploegfabriek, de mensen die daar stonden en de boten met hun masten, balken en andere spullen, alles badend in een warme ochtendzon.

Inmiddels ben ik ruim halverwege, schat ik. Momenteel ben ik van achter naar voren aan het werken, waarbij ik de achtergrond wat vager en minder gedetailleerd laat zijn, zodat alle aandacht komt te liggen op de voorgrond, de kade, de mensen en de aangemeerde schepen. Er moet nog heel wat gebeuren in de toonwaardenbalans en er zijn nog heel wat details aan te pakken, maar zoals je in onderstaande diapresentatie kunt zien gaat het de goeie kant op.

 
0 Reacties

    Archives

    Augustus 2018
    Juni 2018
    April 2018
    Maart 2018
    December 2017
    September 2017
    Augustus 2017
    Juli 2017
    Juni 2017
    Maart 2017
    Februari 2017
    September 2016
    Mei 2016
    Maart 2016
    Januari 2016
    December 2015
    September 2015
    Mei 2015
    Maart 2015
    Februari 2015
    December 2014
    November 2014
    Oktober 2014

    Categories

    Alles

    RSS-feed

 +31 6 2472 5330
  • HOME
  • PORTRAITS
  • OTHER THEMES
  • SCULPTURES
  • COMMISSIONS
  • SALE
  • OPEN ATELIER
  • BLOG
  • BIO
  • CONTACT